« november 2021 »

Lionismi ajalugu

Rahvusvaheline Lionsklubide Organisatsioon

Lionism Eestis

WE SERVE /me abistame/ - on lionismi juhtlause.

Vabatahtlik ja omakasupüüdmatu ühiskonna teenimine ning abivajate toetamine on lionismi sisu.

Maailma suurim heategevusorganisatsioon sai alguse Ameerika Ühendriikides, Chicagos.

1917. aasta 7. juulil, kogunes kindlustusettevõtja Malvin Jonesi (1879-1961) eestvedamisel rühm sel ajajärgul laialt levinud äriklubide esindajaid- edukaid ärimehi üle riigi , kes olid valmis rakendama end vabatahtlikuna kiireltareneva ühiskonna tasakaalustatud arendamise teenistusse. Loodud ühendus sai nimeks Association of Lions Clubs – Lionsklubide Ühendus.

Lionism rahvusvahelistus 1920. aastal, kui liikumine laienes Kanadasse. Erilise hoo sai lionsliikumine 20. sajandi 50.-60. aastatel uute klubide asutamisega Euroopas, Aasias ja Aafrikas. 2007. aasta alguseks on Rahvusvahelise Lionsklubide Organisatsiooniga liitunud 45 000 klubi rohkem kui 200 riigist ja regioonist.

1,3 miljoni klubiliikme ettevõtmisel tehakse suurt tööd kodukandi elu edendamisel. Rahvusvaheliselt on aastakümneid toetatud nägemispuuetega ja diabeedihaigeid inimesi, eriti lapsi. Viiakse läbi laialdasi uurimistöid, asutatakse või ümberseadmestatakse haiglaid valdavalt vähemarenenud piirkondades, abistatakse suurtes looduskatastroofides kannatanud piirkondi ja regulaarselt väiksemaid õnnetuspaiku.

Eraldi tähelepanu pöörab lionsliikumine noorte hulgas narkootikumide kasutamise leviku piiramisele, milleks on käivitatud eraldi projekt - Lions Quest.

Lions Club International Foundation (LCIF) vahenditega alates fondi asutamisest 1968. aastal rahastatud üle 8000 projekti 566 miljoni US dollariga.

Eestis sai lionsliikumine alguse 1989.aastal, mis asutati korraga kaks klubi. 1. juulil 1995 oli Eestimaal 30 klubi 712 liikmega. 2007. aasta alguseks kuulus Rahvusvahelise Lionsklubide Organisatsiooni Eesti Piirkonna (D-120) koosseisu??klubi ?? liikmega. Eesti lionite tegemised on suunatud esmajoones kohaliku elu edendamisele ja abivajajate toetamisele. Aastael 1995 – 1999 viidi paljude klubide ühisettevõtmisena LCIF rahalisel toetusel rahvusvahelise vaegnägemise vastu võitlemise projekti Sight First raames Eestis läbi ulatuslik uuring vaegnägijate väljaselgitamiseks, arvelevõtmiseks ning Tartu Ülikooli arstiteadlaste abiga ravivõimaluste leidmiseks. Nelja-aastase programmi tulemusena kanti registrisse ja teenindati meditsiiniliselt 2545 vaegnägijat, kellest 103 parandati nägemist kirurgilisel teel. Vaimupuuetega noorte kodu – Maarja Küla – idee viidi Eesti lionklubide vahendusel eeskätt Rootsi ja teiste põhjamaade lionsiteni, kellelt laekunud olulise rahalise toetusega avati 2005. aastal Maarja Külas kaks elumaja – Rootsi maja ja Põhjamaade maja. Eesti lionsid on algatanud idee Eesti maja rajamiseks. Laialdaselt on eesti klubide hulgas levinud kodukanti puude istutamine, parkide, metsade ja puisniitude hooldamine.

Alates 1998. aastast korraldab eesti piirkond rahvusvahelist noortelaagrit Saaremaal 20 noorele üle maailma. 2006. aasta suvel oli lapsi 13 riigist. Läbi aegade on seni kaugemad külalised tulnud Jaapanist ja Türgist.

Leo-liikumine inlionsliikumise noorsoo-organisatsioon, kes tegutseb deviisi all Leadership, Experience, Organization alates 1957. aastast. Leoklubisse kuuluvad noored 12 – 28 aasta vanuses. Üle maailma on 5500 leoklubisse ühinenud 140 000 leod.

Eestis tegutseb 5 leoklubi Tartus, Pärnus, Viljandis, Kohtla-Järvel, Tallinnas.

Nimi:
Salasõna: